Symbole Bożego Narodzenia

Ho, ho, ho! Wesołych Świąt!

Kto tak, jak ja nie może doczekać się pysznego karpia, pachnącej choinki, dźwięków kolęd i odwiedzin Gwiazdora?

W moim domu parapet w jadalni zdobi wieniec adwentowy, który stanowi symbol nadchodzących Świąt. Wieniec adwentowy przygotowuje się na 4 tygodnie przed Bożym Narodzeniem. Często własnoręcznie wykonany ma ukryte w sobie znaczenie:

  • jego okrągły kształt symbolizuje nieskończoność oraz życie wieczne,
  • gałązki igliwia to znak życia i wspólnoty,
  • cztery świece, które po kolei należy zapalić w każdą niedzielę adwentu, oznaczają zbliżanie się do Jezusa Chrystusa. Pierwsza ze świec symbolizuje Nadzieję, druga – Pokój, kolejna Radość, a czwarta Miłości.

Z niecierpliwością czekam, aż w moim salonie pojawi się choinka. Uważam, żetrudno jest wyobrazić sobie Święta Bożego Narodzenia bez świątecznego drzewka. Jednakże w Polsce nie od zawsze zdobi się choinki. Zwyczaj ten przybył do nas z Niemiec dopiero na przełomie XVIII i XIX wieku. Tradycyjnie choinkę powinno ubierać się dopiero 24 grudnia.

Co oznaczają poszczególne elementy jej przybrania?

  • światełka a wcześniej świece mają symbolizować gwiazdy, a ta na czubku choinki to Gwiazda Betlejemska,
  • łańcuch to symbol scalenia. Jak najdłuższy zbliża do siebie całą rodzinę,
  • jabłka oznaczają węża kusiciela. Powinno się je zawieszać jako pierwsze,
  • orzechy symbolizują dobrobyt, ale i zapewniają mądrość.

Moi Drodzy. Dom wysprzątany, pierniki upieczone, prezenty spakowane więc teraz nie pozostało mi nic innego, jak wyczekiwanie pierwszej gwiazdki. Pierwsza gwiazdka inaczej Gwiazda Betlejemska doprowadziła trzech króli (Kacpra, Melchiora i Baltazara) do Betlejem. Jej pojawienie na niebie początkuje celebrowanie wigilii.

Wigilia (z łac. vigilja – czuwanie) a przede wszystkim wieczerza jest uroczyście obchodzona i bardzo przeżywana przez wiele osób, dla których jest to moment kojarzony z wielką radością, serdecznością oraz bliskością. Tego wieczoru cała rodzina zasiada przy świątecznym stole, zaczynając świętowanie. Jest to dzień poprzedzający Boże Narodzenie, ale i kończący adwent.

Jestem bardzo ciekawa, który symbol zbliżających się Świąt ma dla Was szczególne znaczenie? Może warto się nad tym zastanowić?

Kochani życzę Wam wspaniałych Świąt Bożego Narodzenia, które na długo pozostaną w Waszej pamięci,

Pozdrawia Pani Monika