Tradycyjne Święta

Aby Wieczór Wigilijny spędzić inaczej niż pozostałe w roku, poczuć wyjątkowość świąt, powinniśmy się odpowiednio przygotować. Zadbać o takie szczegóły jak biały obrus na stole, świece, odświętny strój. Chodzi nie tylko o stworzenie przyjemnej atmosfery, ale zadbanie o podtrzymanie kultywowanych przez pokolenia tradycji.

Do najpiękniejszych z nich należą przygotowanie dodatkowego nakrycia dla niespodziewanego gościa. W tym roku dodatkowe miejsce przy stole może mieć znaczenie symboliczne, czekać będzie na osoby, które nie dotarły z powodu choroby czy dzielących nas odległości. Jednocześnie puste miejsce powoduje też, że wspominamy tych, którzy siedzieli z nami przy wigilijnym stole, w minionych latach. Polskiej Wigilii nie wyobrażamy sobie bez dzielenia się opłatkiem, który symbolizuje pojednanie. Składając sobie nawzajem życzenia, wybaczamy innym, jeśli spotkały nas jakieś nieprzyjemności z ich strony w ciągu roku. Nie możemy usiąść do stołu z osobą, którą jesteśmy skłóceni. Uważam, że to najważniejszy moment wieczerzy wigilijnej, dlatego zastanówmy się wcześniej, czego będziemy życzyć naszym współbiesiadnikom. Niektórzy pamiętają te słowa przez lata.

Po skosztowaniu świątecznych przysmaków warto pozostać jeszcze z rodziną a wspólnie spędzany czas umilić sobie śpiewaniem kolęd. Jeśli w Waszym domu ta tradycja nie była znana, czas to zmienić. Przygotujcie wcześniej słowa waszych ulubionych kolęd, wydrukujcie dla wszystkich gości. Na początek możecie puścić nagranie, które wprowadzi nastrój i zachęci do śpiewania.

Proponuję: „Jest taki dzień” Czerwonych Gitar:

Po wysłuchaniu piosenki zacznijcie sami śpiewać, zobaczycie, jaka to przyjemność bez względu na wiek śpiewających czy poziom umiejętności. Życzę Wam przy tym dobrej zabawy a po powrocie do bursy, chciałabym, abyście zdradzili mi, które kolędy są Waszymi ulubionymi.

A na koniec tradycja, wyczekiwana przez cały rok przez wszystkie dzieci – prezenty. Jeśli jesteśmy gospodarzami Wigilii, naszym obowiązkiem jest zadbać o to, aby każdy dostał jakiś upominek. Pamiętajcie, iż nie zawsze liczy się jego cena, czasami dobry pomysł i własnoręcznie wykonana praca, czas poświęcony dla obdarowanej osoby stanowią o wartości prezentu.

Żegnam się z Wami, życząc Tradycyjnych Świąt oraz wielu miłych chwil, spędzanych w gronie najbliższych Wam Osób.

Pani Kasia.