W zgodzie ze sobą. Sztuka asertywności.

Moi Drodzy,

kolejny tydzień nauki zdalnej przechodzi do historii. Zbliża się weekend i będziecie mieli trochę więcej wytchnienia od szkoły. W związku z tym chciałabym, żebyście ten czas przeznaczyli na zastanowienie się nad tym, czy jesteście asertywni?

I właśnie o tym będzie ten artykuł – o sztuce bycia sobą.

Czym jest asertywność? Mówieniem NIE? Niestety takie myślenie jest błędne. Asertywność polega na wyrażaniu własnych poglądów, uczuć, postaw w taki sposób, aby nikogo nie urazić. Inaczej mówiąc to dbanie o własne potrzeby z jednoczesnym uwzględnieniem potrzeb innych.

Brak asertywności w komunikacji międzyludzkiej zazwyczaj przejawia się agresją bądź uległością (o tych zachowaniach rozmawialiśmy na zajęciach w bursie). Wymienione postawy mają niekorzystny wpływ zarówno na nas samych, jak i osoby z naszego otoczenia. Dlatego można powiedzieć, że postawa asertywna stanowi balans, dzięki któremu dbamy o swoje dobro, nie sprawiając przykrości innej osobie.

Warto zatem pracować nad swoją asertywnością. Jest to umiejętność nabyta i można a wręcz należy ją rozwijać. Osoby, które potrafią być asertywne są bardziej zadowolone z siebie i relacji z innymi osobami.

Warto zatem pracować nad swoją asertywnością. Jest to umiejętność nabyta i można a wręcz należy ją rozwijać. Osoby, które potrafią być asertywne, są bardziej zadowolone z siebie i relacji z innymi osobami.

To, jak? Ręka w górę, kto jest asertywny!

Jednakże, jeśli macie jeszcze wątpliwości proponuję Wam, abyście skorzystali z poniższych technik, które usprawnią tę umiejętność:

  • komunikat „ja” jasno wyraża nasze potrzeby, opinie, przekonania i uczucia, np.: „Kiedy coś na mnie wymuszasz, czuję się źle i nie wiem, co robić”
  • twierdzenie empatyczne podkreśla w naszej wypowiedzi, że rozumiemy i szanujemy punkt widzenia rozmówcy, np. „Rozumiem to, że nie podoba Ci się zdalne nauczanie, ale dopóki się to nie zmieni, chciałbym, żebyś aktywnie pracował na lekcji”
  • technika FUO (Fakt-Ustosunkowanie-Oczekiwanie) np.: „Kiedy spóźniasz się na spotkanie (przedstawienie faktu), czuję się nieszanowany (twoje ustosunkowanie do sytuacji), mam nadzieję, że następnym razem przyjdziesz na czas (twoje oczekiwania)”
  • zdarta płyta to inaczej zaznaczenie granicy, której bronimy, a następnie powtarzania tego „do znudzenia”. Przykład rozmowy z użyciem wymienionej techniki:

-Posprzątasz za mnie w pokoju?

-Nie, o trzynastej kończę odrabianie lekcji i wychodzę na zakupy (to jest twoja granica, której bronisz).

– Kilka minut cię nie zbawi, a mi pomoże.

-Nie mogę Ci pomóc, mam własne plany. O trzynastej wychodzę.

-No weź, zajmie Ci to najwyżej pół godziny.

-Nie, o trzynastej kończę odrabianie lekcji i wychodzę.

  • mówienie „nie”

W jaki sposób odmawiać asertywnie?

  • bądź bezpośredni, szczery oraz grzeczny
  • nie przepraszaj i nie podawaj szczegółowych usprawiedliwień
  • nie obwiniaj ani nie usprawiedliwiaj się.

Jak sami rozumiecie, asertywność umożliwia nam bycie sobą z jednoczesnym uszanowaniem innych osób. Dlatego zachęcam Was do przejawiania właśnie tej pożądanej postawy w swoim życiu.

Pozdrawiając, życzę samych asertywnych odpowiedzi,
Pani Monika.

P.S. Bycie asertywnym na pewno przyda się podczas przygotowań, jak i samych Świąt Bożego Narodzenia 😊