Światowy Dzień Piłki Nożnej

Moi Drodzy. Pewnie nie każdy z Was wie, że 10 grudnia obchodzimy Światowy Dzień Piłki Nożnej. Jest to święto ustanowione przez ONZ. Głównym celem akcji jest zjednoczenie piłkarzy i kibiców, a także podkreślenie, że wszyscy tworzymy wspólną futbolową rodzinę.

Historia

Piłka nożna jest najpopularniejszą dyscypliną sportową z około 4 miliardami fanów na całym świecie. Początki tej dyscypliny, jak i również innych odmian futbolu można dostrzec w różnych cywilizacjach a w szczególności na Wyspach Brytyjskich. Popularność futbolu ludowego można zaobserwować z jednej z najstarszej notatki, która została sporządzona między 1174 a 1184 r. Skąd się wzięła angielska nazwa „football”- do dzisiaj nie wiadomo. W XIX wieku w Wielkiej Brytanii grę w piłkę przenoszono z miast na podmiejskie łąki. Wówczas doszło do spisania pierwszych zasad gry. Najważniejszą rolę odgrywały szkoły publiczne, które uznały, że gry ruchowe mogą dobrze wpłynąć na rozwój i dyscyplinę młodzieży. Dzięki temu szkoły mogły łatwiej ze sobą rywalizować. Jednak okazało się, że największą trudność sprawiało brak wspólnych reguł. Zazwyczaj ustalano nieliczne, krótko przed meczem. Najważniejszym momentem dla piłki nożnej było ustalenie zasad, które zostały spisane w Cambridge w 1848 i Sheffield w 1857 r. Można mówić, że od tego momentu piłka nożna zaczęła się stopniowo oddzielać od rugby. W tym czasie także narastał spór pomiędzy zwolennikami, jak i przeciwnikami grania ręką. Na spotkaniu w Cambridge dotyczącego utworzenia reguł gry uczestniczyło 12 klubów. Zasady te ograniczały możliwość trzymania piłki w ręku, a sprzyjały kopaniu. Aczkolwiek nie przyjęły się one zbytnio w Anglii, ale były podstawą dla pierwszych zasad The Football Association w 1863 r. W latach 60. XIX wieku dążenie do ujednolicenia reguł było na tyle duże, że 26 października 1863 udało się powołać 11 londyńskim klubom The Football Association – pierwszą organizację, która zarządzała rozgrywkami piłkarskimi. Konflikt dotyczący szarżowania i gry rękoma doprowadził do powołania, w 1871 the Rugby Football Union. Piłka nożna i rugby stały się dwiema osobnymi dyscyplinami sportowymi. W 1886 roku powołano Międzynarodową Radę Piłkarską (IFAB – International Football, Association Board), której zadaniem było zarządzanie regułami gry. Można powiedzieć, że to dzięki Anglikom piłka nożna zdobyła rozgłos na całym świecie. Jednak bardzo ważne znaczenie dla rozwoju dyscypliny miało utworzenie Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej (FIFA) w Paryżu, w 1904, która od 1913 roku należy do IFAB, a od 1930 organizuje MŚ. Pierwotna piłka nożna przypominała w znacznym stopniu rugby, dopiero na przestrzeni lat liczne zmiany w przepisach pozwoliły na wykreowanie współczesnych zasad piłki nożnej.

Zachęcam Was bardzo serdecznie do grania w piłkę nożną, jak również do szczegółowego zapoznania się z historią piłki nożnej. Natomiast, jeśli chcielibyście poznać początki polskiej piłki nożnej odsyłam Was do strony PZPN https://www.pzpn.pl/federacja/historia