Jak zachować dobrą formę podczas nauki zdalnej?

Drodzy Wychowankowie.

Za nami niemalże miesiąc nauki w formie zdalnej. To sprawia, że dużo czasu spędzacie przed komputerem, tabletem czy smartfonem. Taki tryb pracy wbrew pozorom nie jest wcale łatwy. Wymaga samodyscypliny i mobilizacji, a o to w domowych pieleszach czasami bardzo trudno. Jak zatem sprawić, aby przestrzeń własnego domu sprzyjała nauce, a organizm i ciało pozostały w dobrej formie? Zebrałam dla Was kilka cennych rad, które mam nadzieję, będą przydatne.

Zorganizuj przestrzeń wokół siebie – najlepsze będzie biurko i krzesło. Zadbaj o dobre oświetlenie. Pracować przy naturalnym świetle, jednak ze względu na fakt, że o tej porze roku wcześnie robi się ciemno, postaraj się, aby pokój był oświetlony jasnym i ciepłym światłem.

Zlikwiduj „rozpraszacze” – jeśli jest to możliwe, wyłącz, a przynajmniej wycisz telefon. Wyloguj się z wszystkich zbędnych aplikacji, w tym mediów społecznościowych. Przygotuj się do nauki tak, abyś nie musiał się odrywać od pracy za każdym razem. Postaw na biurku szklankę wody. Staraj się nie trzymać pod ręką żadnych przekąsek. Kiedy jesteś czymś zajęty, możesz bezwiednie sięgać po jedzenie i stracić kontrolę nad tym, ile zjadasz. Jeżeli musisz coś przegryzać, przygotuj sobie suszone owoce, orzechy i warzywa.

Postaw na rutynę (opracuj harmonogram dnia). Wyznacz sztywne godziny na naukę, ale także na odpoczynek, a nawet nagrodę za wykonane zadanie. Utrzymaj szkolny tryb dnia:

  • wstawaj o tej samej porze,
  • pamiętaj o śniadaniu i porannej toalecie ,
  • koniecznie zmień piżamę na ubranie, w jakim poszedłbyś do szkoły.

Przed rozpoczęciem nauki wyjdź na balkon albo otwórz okno i pooddychaj świeżym powietrzem. O określonej porze, zgodnie z planem zasiądź przed komputerem i rozpocznij pracę z nauczycielami – to ważne, abyś wykazał się zdyscyplinowaniem i motywacją. Wykorzystaj przerwy. Wykonaj ćwiczenia ruchowe – wstań z miejsca, porozciągaj się, przespaceruj po mieszkaniu. Wywietrz pokój.

Organizacja samodzielnej nauki. Zaczynaj uczyć się od najtrudniejszych przedmiotów. Duży zakres materiału podziel na mniejsze części, wówczas lepiej będziesz widział, czego już się nauczyłeś. Wykonuj notatki. Pani Kasia zachęca do przygotowania mapy myśli. Rób wykresy, zakreślaj, rozklejaj kartki samoprzylepne. Ucząc się, przeplataj przedmioty ścisłe, humanistycznymi np. po języku polskim ucz się matematyki, później historii, następnie fizyki.

Przyjemności. Zaplanuj sobie czas popołudniowy – pamiętaj o odpoczynku. Odejdź od komputera. W miarę możliwości wyjdź na spacer, wyprowadź psa (jeśli go masz). Zapytaj rodziców, jak możesz pomóc w domowych obowiązkach. Wykorzystaj posiadane gry – np. planszowe, domino, szachy, karty – zagraj z rodzicami lub rodzeństwem. Rozwijaj swoje pasje i zainteresowania (w aktualnie dostępnej formie).

Dbaj o siebie. Pamiętaj o zdrowym odżywianiu. Śpij minimum 8 godzin. To wzmacnia zdrowie – odporność fizyczną i psychiczną. Przed snem przeczytaj książkę lub artykuł w czasopiśmie.

Niech moc będzie z Wami.

Z bursowym pozdrowieniem Pani Magda.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *