Kultura Pałuk

Witajcie!
Cieszę się, że ponownie spotykamy się na blogu. Zaczynając kolejny tydzień pracy, chciałabym zaprosić Was do odwiedzenia przepięknej krainy, jaką są Pałuki.

Dzisiejszy artykuł będzie nawiązaniem do cyklu zajęć, które odbyły się w bursie pod tytułem: „Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie”.

Przypominając, Pałuki to bogaty w swej historii, region geograficzny i etnograficzny. Umiejscowiony jest w południowo-zachodniej części województwa kujawsko-pomorskiego oraz w północnym krańcu Wielkopolski. Jego nazwa wywodzi się ze staropolskiego rdzenia zawartego w słowach: łuk, łęg, łuh, a jej pochodzenie często tłumaczy się pagórkowatym terenem poprzecinanym licznymi jeziorami wokół, których rozciągają się podmokłe łąki.

Pałuki to region nietuzinkowy. Pełen jest urokliwych miejsc zaskakujących swoją atmosferą. Zachwyca tutaj przyroda, jak i dziedzictwo historyczne oraz kulturowe.

Jeśli chodzi o kulturę, to Pałuki chwalą się misternym rękodziełem. Jednym z jego rodzaju są wycinanki pałuckie. Tutaj warto poznać i zapamiętać Panią Gustawę Patro. Doktor nauk humanistycznych związana z Wągrowcem prężnie podtrzymywała m.in. tradycję wycinanek pałuckich. Gustawa Patro umarła w 2019 r. ale całe swoje życie zajmowała się historią, etnografią i kulturą Pałuk. Była autorką wielu publikacji, również na temat Wągrowca. Za swoją działalność społeczną, jak również twórczość rękodzielniczą była wielokrotnie nagradzana.

Zatem, jak wyglądają i jak zrobić wycinanki pałuckie dowiecie się z poniższych fotografii i zadania.

Wykonanie wycinanki:

  • złóż kartę A4 na połowę w pionie lub poziomie,
  • narysuj wzór, który chcesz wykonać,
  • uważnie wytnij (wycinaj małymi nożyczkami),
  • gotową wycinankę przyklej na kartkę w kontrastowym kolorze.

Pamiętaj!

Wycinanka pałucka jest zawsze jednokolorowa.

Mam nadzieję, że przy najbliższym spotkaniu pochwalicie się swoimi dziełami. Sama jako dziecko wielokrotnie wykonywałam wycinanki i sprawiało mi to wiele frajdy. Uważam, że muszę do tego wrócić.

Dlatego życzę Wam pięknych prac,

Pani Monika.

Aby lepiej poznać tajniki wycinanki pałuckiej, polecam lekturę:
„Wycinanki pałuckie” autorstwa Gustawy Patro.

Pałuki to miejsce warte poznania