Niepodległość na 102

Wolność kocham i rozumiem

Wolności oddać nie umiem

Chłopcy z Placu Broni

Narodowe Święto Niepodległości jest z pewnością dla wielu Polaków najważniejszym świętem państwowym i dniem w roku. Po 123 latach niewoli nasz kraj stał się niezależny. Polska odzyskała wolność!

Jednakże był to proces stopniowy, a data 11 listopada 1918 roku jest datą umowną. 10 listopada przybył do Warszawy Józef Piłsudski a 11-sty to dzień ostatecznej klęski Niemiec. Właściwie podczas tych dwóch dni, czyli 10 i 11 listopada 1918 roku, Polacy uzmysłowili sobie, że Polska stała się krajem suwerennym.

11 listopada to święto, które co roku uroczyście obchodzone jest w całej Polsce. Wielu Polaków na znak pamięci i wdzięczności wywiesza w oknach biało-czerwone flagi. Ponadto organizowane są takie wydarzenia jak: biegi niepodległości, koncerty patriotyczne, parady uliczne czy wystawy historyczne.

Ówcześnie ze względu na sytuację epidemiologiczną rocznica odzyskania przez Polskę niezależności będzie obchodzona w innym sposób niż ten dotychczas.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaprasza do świętowania w domach poprzez m.in.:

  • udział w Akcji „Niepodległa do Hymnu”. Ideą przedsięwzięcia jest wspólne śpiewanie Hymnu Państwowego. Jak można się przyłączyć? 11 listopada o godzinie 12.00 należy włączyć jedną z większych stacji radiowych lub telewizyjnych i na głos, z głębi serca wraz z najbliższymi bądź samotnie odśpiewać NASZ HYMN 😊
  • uczestnictwo w wirtualnym Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu. Festiwal będzie dostępny online dla wszystkich zainteresowanych. Wystarczy odwiedzić stronę: niepodlegla.gov.pl/festiwal i posłuchać występów artystów takich jak: Organek, Ania Dąbrowska, Enej i wielu innych.
  • ponadto można przyłączyć się do Akcji „Mamy Niepodległą!”, która polega m.in. na wysłaniu pocztówki jako wyrazu pamięci. Tu znajdziecie konkrety na ten temat: https://muzeumpilsudski.pl/mamy-niepodlegla/.

Wierzę, że jesteście zainteresowani udziałem w powyższych inicjatywach i chcecie poznać inne, więc koniecznie odwiedźcie stronę: https://niepodlegla.gov.pl/.

Gorąco zachęcam Was do świętowania wolności Polski. Cieszmy się, bądźmy wdzięczni i pamiętajmy!

Pozdrawia Pani Monika