Witam Was serdecznie.
Dzisiaj chciałabym zaprosić do bliższego poznania miodu i jego zadziwiających właściwości.
W jaki sposób powstaje miód? Za jego produkcję odpowiadają pszczoły. Spijają odrobinę nektaru, kiedy krążą między kwiatami. Zabierają go do ula i składają w komórkach woskowych plastrów, aby odżywić młode pszczoły. Płynny nektar zamienia się w miód po wyparowaniu wody. Końcowy produkt składa się głównie z cukrów – fruktozy i dekstrozy oraz pyłku, wosku, białek, witamin i minerałów. Najsmaczniejsze miody pochodzą z kwiatów malin, lipy i rzepaku. Za wyjątkowo smakowity uchodzi miód ze spadzi iglastej, natomiast miód gryczany ma najbardziej gorzki smak.
Miód nie jest specjalnie bogaty w składniki odżywcze. Zawiera śladowe ilości witaminy B, aminokwasy oraz składniki mineralne. Jest słodszy od cukru – łyżeczka miodu ma 65 kalorii, a cukru 48. Cóż zatem w nim tak wyjątkowego? Otóż posiada korzystne dla zdrowia właściwości:
- jego lepka konsystencja jest miejscowym środkiem na złagodzenie bólu gardła,
- zabija bakterie i przyspiesza gojenie ran,
- jest źródłem energii, który może zregenerować zmęczone mięśnie,
- wzmacnia i oczyszcza organizm z toksyn,
- działa wykrztuśnie i przeciwzapalnie,
- chroni i wzmacnia układ sercowo-naczyniowy,
- może stanowić doskonały opatrunek na rany,
- naukowcy stwierdzili, że sportowcy osiągają lepsze wyniki, kiedy jedzą regularnie miód, nawet w małych ilościach.
Miód bywa również pomocny w przypadku: alergii, bezsenności, przebarwień skóry, trądziku.
A na koniec ciekawostka. Na pewno pamiętacie Kubusia Puchatka i jego wielką miłość do miodku. Otóż prawdziwe niedźwiedzie również lubią miód, ale jeszcze większą przyjemność mają z jedzenia pszczół. Zjadają pszczoły wraz z ulami. Za największych fanów miodu uchodzą niedźwiedź czarny i brunatny. Kochają go tak bardzo, że zrobią wszystko, co w ich mocy, aby go znaleźć, wliczając w to, zbliżanie się do ludzi i włamywanie do ich farm. W 2018 roku niedźwiedzie zniszczyły ponad 370 uli w całej Finlandii i Estonii. Jeden rolnik został pozbawiony tylu plonów, że rząd musiał wypłacić mu 143 000 dolarów jako odszkodowanie za utracone i uszkodzone ule i miód.
Kochani. Serdecznie polecam Wam spożywanie miodu w rozsądnych ilościach.
Może macie swój ulubiony rodzaj miodu? A może przepis, którego składnikiem jest miód? Podzielcie się nim z nami. Przywieźcie do bursy na nasze pierwsze możliwe spotkanie.
Z bardzo słodkim pozdrowieniem Pani Magda