Filmy spod znaku kina patriotycznego.

Czołem Droga Młodzieży.

Kończący się tydzień poświęciliśmy tematyce patriotycznej. Pozostając w tym samym klimacie, chciałabym Wam polecić filmy, które moim zdaniem warto zobaczyć.

„Piłsudski” – to historia o Józefie Piłsudskim, która ma pokazać przede wszystkim człowieka. Głównego bohatera poznajemy w trakcie ucieczki z rosyjskiego szpitala psychiatrycznego. Reżyser przeprowadza nas kolejno przez powrót Naczelnika do kraju, starcie z nowymi władzami PPS, akcję pod Bezdanami, manifestację na Placu Grzybowskim oraz działalność w miejskiej partyzantce. Obserwujemy również, jak w trakcie tych wszystkich wydarzeń zmienia się życie prywatne Marszałka.

W filmie w roli Piłsudskiego występuje Borys Szyc, jego żonę gra Magdalena Boczarska, która za tą rolę otrzymała nagrodę na Festiwalu Filmowym w Gdyni.

„Legiony”. W filmie odnajdziemy ciekawą układankę wątków
i postaci, które starają się z różnych stron nakreślić lekcję historii o I wojnie światowej oraz polskiej drodze do uzyskania niepodległości. To opowieść o wysiłku, cierpieniu, niepewności, a także pasji, z jaką legioniści godzą się żyć i w konsekwencji umierać. Jednym z najważniejszych elementów „Legionów”, jest wątek trójki młodych bohaterów, których relacja stanowi tło dla wojennych wydarzeń.

W filmie zagrali: Sebastian Fabijański, Bartosz Gelner, Wiktoria Wolańska, Mirosław Baka.

Ostatnim filmem, jaki chciałabym polecić Waszej uwadze, jest dokument „Niepodległość”. Powstał na podstawie odnalezionych, ale zachowanych w doskonałej jakości materiałów archiwalnych z lat 1914-1923. Pokazuje drogę do odzyskania niepodległości w 1918 roku, walkę o jej utrzymanie w pierwszych latach II Rzeczypospolitej oraz budowę nowej, niepodległej Polski.

https://www.filmweb.pl/film/Niepodleg%C5%82o%C5%9B%C4%87-2018-814639https://www.filmweb.pl/film/Niepodleg%C5%82o%C5%9B%C4%87-2018-814639

Życzę Wam wielu filmowych wrażeń. Bądźcie zdrowi.

Z bursowym pozdrowieniem Pani Magda