Dlaczego szufladkujemy innych?


Bo nie każda dziewczynka lubi lalki a chłopiec samochody 😊

Witam serdecznie bursową społeczność.

Dzisiejszy artykuł będzie poświęcony stereotypom. Stereotypy towarzyszą nam niemal każdego dnia. Tym samym potrafią skutecznie zafałszować rzeczywistość. W ostateczności stereotypy mogą prowadzić nawet do powstawania uprzedzeń, które negatywnie wpływają na nasze relacje z innymi. Słowem podsumowania stereotypy są niebezpieczne i trzeba na nie uważać.

Jednakże z pewnością każdy z nas zna różne stereotypy. Zatem przyjrzyjmy się funkcjonującym od lat opiniom na temat różnych osób ze względu na ich płeć, wygląd czy narodowość.

Zadanie dla Was

Zapiszcie na kartce pierwsze skojarzenie na myśl o:

  • blondynce…
  • rudym….
  • kobiecie prowadzącej auto…
  • Polakach…
  • osobie w okularach…
  • mieszkańcach wsi…

Przykładów oczywiście można podać o wiele więcej. Jednak starałam się wybrać, te najbardziej rozpowszechnione. Czy kojarząc daną osobę, myśleliście o niej w sposób pozytywny? Z pewnością nie.

Dlaczego zatem szufladkujemy innych?

Stereotypy ułatwiają życie, bo nie wymagają samodzielnego wysiłku myślowego. Często wynikają z cudzej opinii, której nie poddajemy nawet sprawdzeniu. Można więc rzec, iż, stereotypy upraszczają świat.
Posługując się stereotypami, można utwierdzić się w przekonaniu, że jest się lepszym i mądrzejszym od innych ludzi, w efekcie poprawiając sobie samopoczucie.

Dlatego bardzo trudno z nimi walczyć. Warto jednak je odrzucać. Tak, aby nie skreślać nikogo na początku, bo każda osoba zasługuje na szansę.

Życzę Wam, żebyście zawsze podejmowali trud tworzenia własnych przekonań i myśli a przede wszystkim, żebyście sami nie stali się dla kogoś stereotypem.

Pozdrawiam,

Pani Monika