Czołem drodzy wychowankowie. Trudno w to uwierzyć, ale mamy czerwiec. Już za parę chwil wakacje, pewnie troszeczkę inne niż dotychczas nam znane, ale i tak czekacie na nie z utęsknieniem. Dzisiaj chciałam przypomnieć Wam prawa i obowiązki każdego dziecka oraz wskazać dokumenty, które te kwestie regulują. Zapraszam do lektury.
W życiu wielu z nas przychodzi taki moment, kiedy zaczynamy zastanawiać się, nad przysługującymi nam prawami. Pierwsze i fundamentalne przepisy, jakie nas dotyczą to Prawa Człowieka, są podstawowe, powszechne i przysługują każdej jednostce ludzkiej.
Prawa dziecka są jednak otoczone szczególną troską, a Polska może poszczycić się bogatą tradycją związaną z ich promowaniem. Począwszy od postaci Janusza Korczaka, cenionego na świecie działacza na rzecz godnego traktowania dzieci, po Ludwika Rajchmana, pomysłodawcę stworzenia międzynarodowej organizacji działającej na rzecz dzieci — UNICEF. Polska była również inicjatorem powstania Konwencji o prawach dziecka, gdyż przedłożyła Komisji Praw Człowieka ONZ jej pierwszy projekt.
Każdemu dziecku, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia, przysługują takie same prawa — prawa dziecka. Najważniejszym dokumentem, który to reguluje, jest Konwencja o prawach dziecka uchwalona w 1989 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych i ratyfikowana przez Polskę w 1991 roku.
Dzieckiem jest każda osoba, która nie ukończyła 18 lat i jego dobro jest najważniejsze.
Każde dziecko ma prawo do:
- życia i tożsamości
- wychowywania w rodzinie
- wyrażania poglądów
- prywatności
- informacji i edukacji
- opieki medycznej
- godnych warunków socjalnych
- odpoczynku i zabawy
- ochrony przed przemocą
- ochrony przed konfliktem zbrojnym
- znajomości swoich praw i powoływania się na nie
- rozwoju fizycznego i intelektualnego
- dorastania w zdrowym środowisku
- odróżniania się od innych
- swobody sumienia i wyznania
Należy pamiętać, że korzystając z własnych praw, nie możemy ograniczać praw innych ludzi — kolegów, koleżanek, dorosłych.
Każdy człowiek, niezależnie czy jest dzieckiem, czy dorosłym ma prawo do życia w pokoju i spokoju, w miłości i poczuciu bezpieczeństwa.
Pamiętajcie. Oprócz praw macie także obowiązki wynikające z roli ucznia, dziecka swoich rodziców, Polaka i człowieka. W naszym przypadku dodatkowo jeszcze mieszkańca bursy.
Wypełniajcie je rzetelnie i sumiennie.
W Polsce najważniejszymi aktami prawnymi gwarantującymi prawa dziecka są:
- Konstytucja RP,
- Konwencja o Prawach Dziecka,
- Ustawa o Rzeczniku Praw Dziecka, którym aktualnie jest Mikołaj Paweł Pawlak.
Moi drodzy. Szanujcie swoje i cudze prawa. Nie zapominajcie o obowiązkach.
Z bursowym pozdrowieniem i mocą uścisków Pani Magda.