Dzień dziecka

Hallo, hallo Bursiaki,

co nas czeka w tym tygodniu? Otóż, najmilszy dzień w roku – Dzień Dziecka. Tak naprawdę jest to dzień dla wszystkich, ponieważ w każdym z nas jest dziecka ślad. W dzisiejszym artykule dowiecie się, kto ustanowił Dzień Dziecka i od kiedy wpisał się na stałe w polski kalendarz. Jak jest on obchodzony w innych krajach. W kolejnych dniach przypomnimy Wam prawa i obowiązki dziecka zgodnie z obowiązującymi dokumentami. Ponadto przybliżymy trudną sytuacje dzieci w krajach Trzeciego Świata. Zachęcimy Was do korzystania z wodnych atrakcji oraz omówimy zasady bezpieczeństwa podczas przebywania nad wodą. Zatem Wychowankowie zaglądajcie codziennie na naszego bloga.

Na początek kilka słów o historii Dnia Dziecka.

Dzień Dziecka został zainicjowany przez Światową Konferencje na Rzecz Dobra Dzieci w Genewie w 1925 r. Głównym zadaniem konferencji było zapewnienie dzieciom na całym świecie spokoju i bezpieczeństwa. Oficjalnie Międzynarodowy Dzień Dziecka ustanowiony został dopiero w 1954 r. przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych.
Ciekawostką jest, że w Polsce Święto Dzieci było już obchodzone od 1929 r. w dniu 22 września. Zostało powołane z inicjatywy Polskiego Komitetu Opieki nad Dzieckiem. Zmiana daty nastąpiła w 1952 r. i do dziś przypada pierwszego czerwca.

Dzień Dziecka celebrowany jest na całym świecie. Jednak daty i sposób świętowania jest różny. Wynika to z tradycji, obyczajów i historii danego państwa.

Zapoznam Was krótko, jak wyglądają obchody tego święta w wybranych przeze mnie krajach.

W Polsce kojarzy się on z festynami, konkurencjami sportowymi, prezentami, balonami, lodami, lizakami, wyjściem do zoo. Rodzice całą uwagę skupiają na swoich pociechach. Obdarowują je prezentami i spełniają ich zachcianki. Jest to dzień pełen wrażeń, radości i uśmiechu. Podobnie obchodzi się go w Czechach, Słowacji i na Ukrainie.

Dzieci z Francji i Włoszech zaczynają świętować najwcześniej, bo już 6 stycznia. W tych krajach Dzień Dziecka zwany Dniem Rodziny, obchodzony jest na pamiątkę przybycia Trzech Króli do stajenki i obdarowania maleńkiego Jezusa darami. Tego dnia rodzina zasiada do uroczystej kolacji, podczas której spożywane jest specjalne ciasto z wróżbami. Rodzice wręczają dzieciom drobne upominki oraz korony króla i królowej. Ciekawostką jest, że w tradycji włoskiej wróżka Befana przypominająca z wyglądu wiedźmę, przynosi dzieciom prezenty. Grzeczne dzieci otrzymują słodycze, a niegrzeczne węgiel.

W Turcji dzieci świętują 23 kwietnia w Święto Niepodległości. Uroczystości odbywają się w każdej miejscowości w szkole. Pociechy zakładają stroje ludowe, tańczą, śpiewają, recytują wiersze i biorą udział w różnych konkursach. Mają także możliwość zasiadania w parlamencie, brania udziału w dyskusji dotyczącej problemów najmłodszych obywateli.

Japonia słynie z obchodów dwóch świąt osobnych dla dziewczynek i chłopców. Japońskie dziewczynki świętują 3 marca w Święto Lalek (Hina-matsuri). Zgodnie z tradycją, przygotowują wraz z rodzicami lalki z różnych materiałów i ubierają je w japońskie stroje. Ponadto dla dziewczynek przyrządza się specjalne dania ryżowe, które mają im zapewnić pomyślność. Główną potrawą jest chirashi-zushiちらし寿司 (sushi w wielkiej misce, udekorowane rybami, krewetkami, różnymi warzywami i jajkiem). Natomiast na deser podawane są ciasteczka ryżowe i hina (drobne chrupki ryżowe). Do tego pije się shirozake, czyli „białe sake” z ryżu.

Z kolei chłopcy celebrują swój dzień 5 maja. Tego dnia wykonywane są latawce w kształcie karpia i umieszczane przed domem. Ich liczba jest równa ilości dzieci w rodzinie. Ryba ta jest symbolem siły i odwagi. Zgodnie z wierzeniami przemienia się ona w smoka, którego cechuje niezwykła dobroć. Poprzez stawianie masztów z karpiami rodzice składają życzenia pomyślności swoim dzieciom, by tak jak te ryby, były równie odważne i dzielnie szły przez życie.

Pokazałam Wam jak ten dzień wygląda w różnych zakątkach świata. Jestem ciekawa czy wróżka Befana przyniesie Wam dziś słodycze czy węgiel 😀

Pozdrawiam gorąco p. Wioletta

Kochani Wychowankowie,

Żyjcie tak, aby każdy kolejny dzień był niesamowity i wyjątkowy,

Wypełniajcie każdą chwilę tak, aby potem wspominać ją z radością,

Czerpcie energię ze słońca, kapiącego deszczu i uśmiechu innych,

Szukajcie w sobie siły, entuzjazmu i radości,

Żyjcie najpiękniej jak potraficie.

Wszystkiego najlepszego w tym dniu życzą wszyscy pracownicy bursy szkolnej.