Kiedy jedzenie staje się problemem.

Witajcie!

Temat, który dzisiaj poruszę, jest bardzo trudny, ale i ważny. Mam nadzieję, że z chęcią zapoznacie się z poniższym artykułem.

Żeby móc funkcjonować, mieć siłę, energię trzeba odżywiać swój organizm. Najprościej mówiąc: aby żyć trzeba jeść. Zatem ta sprawa, sprawa z jedzeniem nie powinna stanowić żadnego problemu. A jednak. Wielu ludzi: kobiet, mężczyzn, jak i dzieci cierpi na zaburzenia odżywiania. Niestety jedną z grup szczególnie zagrożonych są nastolatkowie.

Czym są zaburzenia odżywania i jakie są ich rodzaje, dowiecie się z poniższych informacji.

Zaburzenie odżywiania to choroba, która rozwija się powoli, a z jej konsekwencjami często należy radzić sobie, korzystając z pomocy specjalistów. Choroba, ponieważ wyniszcza organizm a nieleczona, może prowadzić do śmierci.

Najczęściej spotkane zaburzenia odżywiania pojawiające się w młodym wieku, to:

  • anoreksja – nazywana inaczej jadłowstręt psychiczny. Choroba duszy i ciała. Przejawia się niechęcią do przyjmowania posiłków lub spożywaniem jedynie niewielkich ilości pokarmu. Skutkiem tego działania jest drastyczne obniżenie masy ciała, lęk przed otyłością oraz obsesyjne postrzeganie siebie jako osoby otyłej mimo niskiej masy ciała.
  • bulimia – inaczej żarłoczność psychiczna, która objawia się przejadaniem do granic możliwości. Powodując poczucie winy u chorego, często prowadzi do wymuszania wymiotów i stosowania środków przeczyszczających.
  • bigoreksja – zaburzenie dotyczące prawie wyłącznie chłopców. Polega na zaburzeniach postrzegania swojego ciała, które wydaje się zbyt małe lub niedostatecznie umięśnione. Taka osoba nadmiernie ćwiczy, obsesyjnie liczy kalorie, często sięga po środki wspomagające rozbudowę muskulatury ciała.
  • otyłość – charakteryzuje się nadmiernym nagromadzeniem w organizmie tkanki tłuszczowej. Otyłość to skutek kompulsywnego jedzenia, czyli sięgania po posiłki nawet w czasie, kiedy nie odczuwamy głodu, a jedynie nudzimy się lub czujemy się nieszczęśliwi.

Powyższe choroby często są spowodowane przez stres, stany nerwicowe czy stany obniżonego nastroju. Młodzież w okresie dorastania szczególną uwagę zwraca na swój wygląd zewnętrzny. Poszukując różnorodnych sposobów na utrzymanie idealnej sylwetki, niekiedy zapędza się w kozi róg i szkodzi swojemu organizmowi.

Bardzo ważne jest, abyście uświadomili sobie, że racjonalne żywienie zapewni Wam zdrowie w późniejszym wieku, a wygląd to rzecz ulotna i drugorzędna. Zdrowie jest najważniejsze.

Jeśli szukacie porady dotyczącej prawidłowego odżywiania, zgłoście się do lekarza lub poszukajcie interesujących Was informacji w poradnikach bądź zajrzyjcie na zaproponowane strony internetowe:

Zadanie:

Stań przed lustrem i głośno powiedz: JESTEM PIĘKNA/JESTM PRZYSTOJNY!

Wczoraj tak zrobiłam – było warto 😀

Pozdrawiając moje piękne dusze, żegnam serdecznie,
Pani Monika.