Przykłady ćwiczeń fizycznych po długim siedzeniu przed komputerem

Drodzy wychowankowie. To już przeszło miesiąc, kiedy nie chodzimy do szkół, a zajęcia odbywają się za pomocą nauki zdalnej, czyli przed komputerem. Pewnie dla większości z nas taki tryb pracy jest bardziej uciążliwy i meczący niż byśmy systematycznie uczęszczali do szkoły. Długie siedzenie przed ekranem komputera w tej samej pozycji może sprawiać, że będziemy odczuwać bóle np. (pleców, karku, czy nadgarstka). Co w takim razie, możemy zrobić, aby poczuć ulgę dla zbolałych kości? Wykonać kilka prostych ćwiczeń, które pozwolą rozluźnić nasze mięśnie.

Przykładowe ćwiczenia fizyczne:

  1. Siedząc za biurkiem, przyjmijmy pozycję wyprostowaną, napnijmy mięśnie brzucha, a następnie wykonajmy kilka skłonów w dół – najpierw w jedną, a potem w drugą stronę.
  2. Złączamy kolana i stopy, a następnie wywieramy nacisk, napinając mięśnie. Wytrzymajmy w tej pozycji, a następnie zróbmy przerwę. Ćwiczenie wykonajmy kilka razy.
  3. Lewą rękę połóżmy na biurku, prawą skierujmy do przodu, chwyćmy oparcie z lewej strony pleców. Wytrzymajmy przez chwilę, prostując plecy. Po chwili zmieńmy stronę.
  4. Przechylmy głowę w prawo, a następnie ją przytrzymajmy. Po upływie kilku sekund wróćmy do pozycji wyjściowej i wykonajmy ćwiczenie ponownie, ale w drugą stronę. Na koniec pochylmy głowę w przód, żeby rozluźnić mięśnie szyi.
  5. Splećmy ręce za plecami. Pochylając się do przodu, unieśmy złączone ręce do góry do czasu, aż odczujemy ból. Wytrzymajmy w takiej pozycji na chwilę, a następnie zmieńmy stronę.
  6. Splećmy ręce za głową podobnie jak przy wykonywaniu brzuszków. Odciągnijmy ramiona. Przechylmy ciało w lewo i wytrzymajmy przez krótki czas, rozciągając kręgosłup. Po chwili przenieśmy ciężar ciała na drugą stronę.
  7. Wyciągnijmy ręce przed siebie, a potem je cofnijmy tak, by łopatki z tyłu mogły się do siebie zbliżyć. Napnijmy mięśnie. Ćwiczenie powtarzamy kilka razy.
  8. Podnieśmy ręce na wysokość oczu – dłonie skierujmy grzbietem do twarzy, rozstawmy szeroko palce – rozciągajmy je jak najmocniej.
  9. Po kolei zginajmy palce, zaczynając od najmniejszego. Zaciśnijmy je w pięść. Kciuk na zewnątrz pięści powinien obejmować palec wskazujący.

Oczywiście to jest tylko kilka przykładowych ćwiczeń, jest ich o wiele więcej. Zachęcam Was, abyście wykorzystywali przerwę między zajęciami. Po to, aby przez chwilę odchodząc od komputera dać odpocząć oczom, czy wykonując kilka ćwiczeń rozluźniających mięśnie.