„Tu w tym mieście Wadowicach
wszystko się zaczęło.
I życie się zaczęło, i szkoła się zaczęła,
i studia się zaczęły, i teatr się zaczął,
i kapłaństwo się zaczęło”
Jan Paweł II
Wadowice to miasto położone w zachodniej części Pogórza Śląskiego i południowej części w Beskidzie Małym nad rzeką Skawą. To właśnie tam przyszły Papież spędził pierwszych 18 lat swojego życia. Jak mówi powyższy cytat to, tam wszystko się zaczęło…
Chcąc poznać miejsca bliskie sercu Papieża warto kierować się Szlakiem Karola Wojtyły.
1. Dom Rodzinny Karola Wojtyły Jana Pawła II
ul. Kościelna 7 (d. ul. Rynek 2)
To właśnie w tym domu 18 maja 1920 r. na świat przyszedł Karol Józef Wojtyła. Aktualniew kamienicy mieści się Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II.
2. Dawna Mleczarnia Hygieniczna
Po śmierci matki Karol wraz z ojcem często jadali w w/w jadłodajni. Smakowali tam tradycyjne wadowickie potrawy, jak flaczki ale i równie często wybierali ruskie pierogi.
3. Kościół parafialny Ofiarowania Najświętszej Marii Panny (obecnie Bazylika Mniejsza)
W tym kościele przyszły Papież otrzymał najważniejsze z sakramentów: został ochrzczony, przystąpił do pierwszej Komunii Świętej i do bierzmowania. Pełnił tutaj także posługę ministranta. Po śmierci Ojca Świętego w 2011 r. złożono w poświęconej mu kaplicy jego relikwie.
4. Dom Katolicki
W 1936 r. Karol Wojtyła zadebiutował jako współreżyser przedstawienia „Nie-Boskiej Komedii”. Grał w nim także jedną z głównych ról – Hrabiego Henryka.
5. Dawna Szkoła Powszechna im. Marcina Wadowity (obecnie Urząd Miejski)
Naukę w szkole mały Karol rozpoczął 15 września 1926 r.
6. Dawny Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego – rynek
Rynek miasta to centrum życia Karola Wojtyły. Tu był umiejscowiony był jego dom rodzinny, kościół parafialny i szkoła powszechna. To tutaj w czasie posługi papieskiej Jan Paweł II spotykał się z wadowiczanami. W 75-tą rocznicę urodzin Papieża główny plac w mieście nazwano jego imieniem.
7. Dawna Cukiernia Karola Hagenhubera
O słynnych kremówkach papieskich słyszał na pewno każdy. To właśnie w tej cukierni zajadał się nimi młody Karol. Cukiernia przestała istnieć w 1945r. choć obecnie w każdej wadowickiej cukierni można spróbować papieskiego przysmaku.
8. Dawne Gimnazjum Humanistyczne im. Marcina Wadowity (obecnie I LO im. M.Wadowity)
Młody Wojtyła w 1930 r. rozpoczął naukę w Gimnazjum, w którym nauczanie było na wysokim poziomie, oczywiście także sam uczeń był wyróżniający.
9. Wadowicka synagoga
Jan Paweł II wychowywał się w atmosferze dwóch kultur i dwóch religii. Wśród jego kolegów byli Żydzi. W 1936 r. Karol został zaproszony przez ojca jednego z nich do synagogi na koncert. Prawdopodobnie wtedy pierwszy raz przekroczył próg świątyni innej religii.
10. Klasztor Ojców Karmelitów Bosych
Karola Wojtyłę łączyły z klasztorem silne związki, bowiem tu otrzymał swój pierwszy szkaplerz (materiał okrywający barki, plecy i piersi) po I Komunii świętej.
11. Kościół św. Piotra Apostoła
Nowy kościół powstał jako forma wdzięczności za wybór Wojtyły na Papieża i późniejsze jego ocalenie z zamachu. Budowa świątyni wg koncepcji prof. T. Szafera była realizowana wysiłkiem m.in. mieszkańców Wadowic.
12. Koszary wojskowe
W tych koszarach swoją karierę wojskową rozpoczął ojciec Papieża – Karol Wojtyła.
13. Dom Opatrzności Bożej Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu
Gdy brat Ojca Świętego wyjechał na studia, Karol został z rodzicami. Ojciec zajmując się chorą żoną nie mógł w pełni zająć się młodszym synem i dlatego chłopiec znalazł się pod opieką Nazaretanek. Wraz z kolegami był zapraszany przez siostry do ich ochronki, gdzie uczestniczył w różnych zajęciach i zabawach
14. Dawny gmach Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”(obecnie WCK)
Już jako gimnazjalista Papież włączał się w działalność szkolnego koła teatralnego. Jego pierwszym spektaklem była „Sobótka” J. Kochanowskiego. Oceniano, że Karol miał nieprzeciętne zdolności i warunki aktorskie.
Mam nadzieję, że zachęciłam Was do odwiedzenia Wadowic – miejsca narodzin Papieża Polaka Świętego Jana Pawła II.
Jednakże to nie wszystko. Powyższy tekst miał na celu zapoznać Was nie tylko z miejscami znaczącymi w biografii Karola Wojtyły ale także zachęcić do działania. Papież był osobą wybitną. Porywał tłumy. Wzorowały się na nim miliony ludzi na całym świecie.
Dlatego chciałabym zaprosić Was do chwili refleksji. Świętujmy 100-lecie urodzin Papieża razem.
Włączcie się w akcję: „Kartka JP2”. Podzielcie się, w jaki sposób inspiruje Was Jan Paweł II poprzez wstawienie własnych zdjęć, filmików pod postem z kartką #100.urodzinyKarolaWojtyły w serwisie facebook.com. Sprawdźcie, co znane osoby mają do powiedzenia.
Do dzieła!