Dążenie do jedności chrześcijan priorytetem pontyfikatu Jana Pawła II

Za czasów Jana Pawła II Kościół otworzył się na inne religie. Świadczą o tym takie gesty jak: Jego wizyta w meczecie w Syrii, modlitwa pod Ścianą Płaczu w Izraelu i stała praca na rzecz dialogu między religiami. Po śmierci Papieża Polaka wszyscy zwracali uwagę na to, że jego pontyfikat przebiegał pod znakiem dialogu ekumenicznego. Co oznacza to słowo?

Ekumenizm to ruch pomiędzy różnymi tradycjami chrześcijaństwa dążący do rozwinięcia bliższej współpracy i lepszego zrozumienia. Głównym narzędziem ekumenizmu jest dialog i wspólna modlitwa. Papież zwracał uwagę, że „gdy chrześcijanie modlą się razem, wówczas cel, jakim jest zjednoczenie, wydaje się bliższy”. Jan Paweł II pisał, że „w dialogu chrześcijanie powinni traktować siebie jako partnerów, a nie przeciwników, a dialog ma doprowadzić do usunięcia rozbieżności. Autentyczny ekumenizm jest łaską prawdy”.  Spotkania z przedstawicielami innych Kościołów były niemalże stałym punktem pielgrzymek papieskich.

Do ważnych wydarzeń ekumenicznych należały również Światowy Dzień Modlitw o Pokój w 1986 r. w Asyżu oraz Dni Modlitw o pokój w Europie ( zwłaszcza na Bałkanach w 1993 r.). Inicjatywą mającą ten sam cel było powołanie Światowych Dni Młodzieży, które  odbywają się cyklicznie w różnych krajach. „Najbardziej podkreślanym i powszechnie znanym ich  motywem jest jedność i obecność wielu różnorodnych kultur. Flagi oraz inne atrybuty narodowe są prezentowane publiczności, aby ukazać udział różnych nacji i przedstawić własny sposób przeżywania katolicyzmu. W czasie głównych wydarzeń przedmioty te są wymieniane pomiędzy pielgrzymami” (Wikipedia).

Moim zdaniem najważniejsze przesłanie papieskiej posługi Jana Pawła II to: dążenie do pojednania, zrozumienia, pokoju poprzez dialog i wzajemny szacunek, pomimo różnic. Bez względu na to, czy jesteśmy osobami wierzącymi, czy nie, uważam, że są to wartości uniwersalne. Dlatego ważne, abyśmy w życiu byli tolerancyjni, empatyczni. Musimy pamiętać, że chcąc być szanowanym, sami musimy ten szacunek okazywać. Możemy wyrazić to w prostych gestach: zwiedzając cmentarze bądź świątynie innych religii zachowaj się w tych miejscach godnie. Nie wyśmiewaj stroju lub wyglądu związanego z inną religią czy kulturą. Doceń wkład pracy ludzi na różnych stanowiskach w tym obcokrajowców. Pamiętaj, że Polacy wyjeżdżali i nadal wyjeżdżają do pracy za granicą. Nie zawsze jest to zatrudnienie o którym marzyli. Często jest to ciężki kawałek chleba. Przystępując do Unii Europejskiej zadeklarowaliśmy, iż chcemy być „zjednoczeni w różnorodności”. Skoro możemy wyjechać, aby uczyć  się i pracować za granicą, z tego samego prawa mogą skorzystać inni mieszkańcy wspólnoty europejskiej.

Polecamy Wam filmy poruszające tematykę różnic kulturowych i religijnych:

https://www.filmweb.pl/serial/Shtisel-2013-729005

https://www.filmweb.pl/film/Rozumiemy+si%C4%99+bez+s%C5%82%C3%B3w-2014-710638/news/other

Bądźcie otwarci i tolerancyjni.

Z bursowym pozdrowieniem Wasi Wychowawcy.