Powstanie Wielkopolskie 1918-1919

Kochani,

przed Wami krótki tydzień nauki, ponieważ już w czwartek rozpoczynają się Święta Bożego Narodzenia. Mimo to nie możemy pominąć bardzo ważnego dla Polaków, a zwłaszcza dla Wielkopolan wydarzenia – mianowicie 102. rocznicy Powstania Wielkopolskiego.

Powstanie w pigułce

26 grudnia 1918 r. pod hotelem Bazar w Poznaniu Ignacy Jan Paderewski wygłosił przemówienie do swoich rodaków. Dzień później, 27 grudnia, wzburzeni Niemcy w odpowiedzi na polskie uroczystości związane z przyjazdem Paderewskiego zademonstrowali pokaz swojej siły wojskowej. W wyniku, czego pomiędzy Polakami a Niemcami wywiązała się walka. Wybucha Powstanie Wielkopolskie.

Starcia miały miejsce, także pod Poznaniem. Powstańcy szybko i sprawnie opanowali większość prowincji, chociaż walki wybuchały chaotycznie, bez uprzedniego planu. Działania opierały się na okrążeniu przeciwnika i ataku z zaskoczenia. Mimo początkowo słabego uzbrojenia, braku wyszkolenia i dowództwa Powstańcy odznaczali się wielką determinacją i odwagą. Dużym wsparciem dla nich były wysiłki polskich kolejarzy, którzy sabotowali transporty wojsk niemieckich. Powstanie Wielkopolskie pewnie przyczyniło się do zmiany przebiegu zachodniej granicy. Gdyby nie wybuchło – status większości terenów Wielkopolski mógłby być zupełnie inny. Powstanie zakończyło się 16 lutego 1919 r. rozejmem w Trewirze.

Przedstawiłam Wam bardzo ogólną historię Powstania Wielkopolskiego. Część faktów znacie już na pewno z lekcji historii bądź opowieści przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Jednak chciałabym w związku z tym, że większość z Was pochodzi z Wielkopolski zachęcić, abyście pogłębili swoją wiedzę na ten temat.

Polecam Wam stronę: http://powstaniewielkopolskie.pl/nowa/

i zachęcam do obejrzenia filmiku:

Bądźcie dumni, że pochodzicie w Wielkopolski!

Udanego tygodnia,

Pani Monika