Rezerwat Dębina – Wycieczka wśród drzew

Witajcie, pisaliśmy już o rogalińskich dębach, czas wspomnieć o tych wągrowieckich 😀.

Nie daleko Wągrowca położony jest rezerwat leśny „Dębina” o powierzchni 30,39 ha, utworzony w 1957 r., chroni fragment lasu grabowo-dębowego. Część tego terenu poddano ochronie już w 1933 r., kiedy to utworzono tu rezerwat o nazwie „Durowo” dla ochrony kolonii czapli siwych, liczącej wówczas ponad 200 gniazd.

Perełką rezerwatu są okazałe egzemplarze dębu szypułkowego, z których na uwagę zasługuje rosnący wzdłuż ścieżki edukacyjnej pomnik przyrody – dąb „Korfanty” o wysokości 34 m i obwodzie pnia 390 cm. Ponadto w mniej więcej 300-letnich drzewostanach rezerwatu stwierdzono obecność m.in. 93 potężnych dębów o obwodzie pnia przekraczającym 300 cm. Pamiętajcie, żadnych drzew nie wolno niszczyć, te oznakowane jako pomnik przyrody są dodatkowo chronione. Gdy znajdziecie zieloną tabliczkę na drzewie, oznacza to, że macie do czynienia z prawnie chronionym tworem przyrody. Za jego zniszczenie bądź uszkodzenie, może grozić kara nawet do dwóch lat pozbawienia wolności, albo wysoka grzywna.

https://www.wagrowiec.eu/assets/images/dzialy/ciekawe-miejsca/debina/dab-korfanty-d.jpg
Zgłoś drzewo na pomnik przyrody - ratujmy drzewa dla przyszłych ...

Spacerując można zobaczyć rzadko spotykane w Wielkopolsce rośliny m.in.:

  • kokorycz wątłą,
  • wawrzynka wilczełyko,
  • storczyki.
  • lilie złotogłów,

W rezerwacie rosną ponad 300-letnie drzewostany, wyobraźmy sobie, ile one widziały. Dziś cieszą nasze oko, dlatego zabiegajmy o to, by mogły się cieszyć nimi następne pokolenia.

Gdy jesteś świadkiem niszczenia przyrody — REAGUJ w trosce o nasze wspólne dobro. To przecież drzewa są naszymi płucami.

Zachęcamy do odwiedzin rezerwatu – udanego weekendu życzą wychowawcy.