Moi drodzy. W tym trudnym dla nas wszystkich czasie zależny nam by być nadal blisko Was. Zdajemy sobie sprawę, że bardzo dużo czasu spędzacie przed ekranami komputerów ucząc się zdalnie. Dlatego, aby umilić Wam wolne popołudnie, zapraszam do obejrzenia filmu „Pałucki Janek znad Wisły” autorstwa Pani Anety Andrzejewskiej z Biblioteki Pedagogicznej w Wągrowcu – film powstał z okazji 70 rocznicy śmierci Piotra Palińskiego.
Kim był Piotr Paliński?
Piotr Paliński urodził się w 17 sierpnia 1853 roku w Fordonie (obecnie dzielnica Bydgoszczy) nad Wisłą. Był polskim nauczycielem i redaktorem. Uczył w szkołach w Barcinie, Linowcu, Strzelnie. 14 października 1896 r odpowiadał dyscyplinarnie przed sądem regencji bydgoskiej za przetłumaczenie z niemieckiego powieści J. E. K. Bischoffa (Bolandena) „Diabeł w szkole” (1893). Zawierała ona aluzje do pruskiego systemu szkolnego, dodatkowo Paliński napisał wstęp, gdzie krytycznie ocenił stosunki w szkole. Wyrokiem tegoż sądu po 23 latach pracy i dwa lata przed emeryturą pozbawiono go praw do wykonywania zawodu nauczyciela.
Od tego momentu skupił się wyłącznie na działalności literackiej. Pisał dla: ,,Gońca Wielkopolskiego”, ,,Niedzieli”, ,,Nadgoplanina”, „Gazety Gdańskiej”.
Wyemigrował do Westfalii, a później do Holandii, gdzie kierował polskim oddziałem firmy ogrodniczej i działał wśród miejscowej Polonii. W 1919 roku powrócił do Polski. Objął stanowisko profesora w Państwowym Seminarium Nauczycielskim Męskim w Koźminie.
W 1928 roku przeszedł na emeryturę i osiadł w Wągrowcu, w którym wcześniej bywał w związku ze swoją działalnością patriotyczną. Zamieszkał na ulicy Opackiej 3. O Wągrowcu w swoich zapiskach napisał ,,Miasto, które najbardziej umiłowałem”.
Zmarł 26 lutego 1950 w Wągrowcu, pochowany został na cmentarzu parafii poklasztornej. Był odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Polonia Restituta i Krzyżem Niepodległości.
Pracą a Bogiem! Ani się gniewu lękam, ani dbam o łaski!
Dewiza Piotra Palińskiego
Co napisał Piotr Paliński?, Kim był Pałucki Janek znad Wisły? Jaka relacja łączyła Piotra Plińskiego z Henrykiem Sienkiewiczem? A także ile żon miał redaktor? Tego wszystkiego dowiecie się już z filmu.
A ja czekam na Wasze relacje i opinie o filmie.
Piszcie na adres: wychowawca@bursawagrowiec.pl w temacie wiadomości Pałucki Janek znad Wisły
Zobacz film “Pałucki Janek znad Wisły”
Odwiedźcie również stronę Biblioteki Pedagogicznej w Wągrowcu – http://wagrowiec.cdnpila.kylos.pl/category/aktualne/