Na stronach naszego bloga mówiliśmy o kulturze innych krajów przy okazji Dni Europy oraz wspominając Jana Pawła II i Jego działania ekumeniczne. Na zajęciach w bursie nie raz starałam się Was przekonać, że warto uczyć się języków obcych, wspólnie szukaliśmy argumentów na uzasadnienie tej tezy. Zdania nie zmieniłam jednak chciałabym abyśmy pamiętali, że tym co nas wyróżnia pośród innych kultur jest język ojczysty. Dlatego doskonaleniu jego, oraz dbałości o styl wypowiedzi powinniśmy poświęcić czas i uwagę. Nie zwlekając ani chwili, proponuję zająć się w tym tygodniu ,,kulturą języka”.
Co mam na myśli mówiąc kultura języka? – posłużę się definicją prof. Markowskiego ,,świadome i celowe posługiwanie się językiem we wszelkich sytuacjach komunikatywnych”. I jeszcze przychodzą mi na myśl słowa Juliusza Słowackiego ,,Chodzi o to, aby język giętki powiedział wszystko, co pomyśli głowa.” – chyba nikt tego lepiej nie ujął.
Najczęściej mówiąc coś do innych osób zależy nam na tym aby być dobrze zrozumianym. Zdarzają się też sytuacje, że bardziej zależy nam na tym aby w rozmowie dobrze się zaprezentować np. przed nowo poznaną dziewczyną czy chłopakiem, starając się o pracę.
W zależności od sytuacji w jakiej się znajdziemy i do kogo się zwracamy będziemy inaczej dobierać słowa. Jednak w każdym z przypadków warto jest użyć zwrotów grzecznościowych. Często są one nazywane magicznymi bądź słowami kluczami, ponieważ potrafią otworzyć niejedne drzwi.
Dlatego pamiętajmy o powitaniach wchodząc do pomieszczenia w którym przebywają jakieś osoby, spotykając znajomych czy sąsiadów w sklepie, na ulicy. Dzień dobry jest również miłym początkiem dnia przy porannym spotkaniu z domownikami. A co w sytuacji gdy spotykamy po południu nauczyciela, któremu mówiliśmy już Dzień dobry w szkole? Powiedzmy jeszcze raz. Przecież nic nas to nie kosztuje. Nie udawajmy, że nie poznajemy. Od wielu osób słyszę, że jest im przykro gdy osoby z którymi niedawno spędzały czas w szkole, pracy czy na wycieczce, nie mówią cześć przy ponownym spotkaniu. Nie chcemy przecież żeby nas spotkało takie lekceważenie ze strony innych.
A jak brzmią pozostałe magiczne słowa? Każdy przedszkolak odpowie nam na to pytanie: Proszę, dziękuję, przepraszam. Szkoda, że z wiekiem niektórzy jakby o nich zapominają. Chcąc coś np. od kolegi czy rodzica i będąc nawet przekonanym, że dostaniemy to, warto dodać do ,,Daj mi” słowo ,,Proszę”. Podobnie w sytuacji, gdy coś komuś podajemy, częstujemy. Nie wstydźmy się dziękować za komplement, dobre słowo, nawet drobną przysługę. Warto podziękować komuś za wysłuchanie nas, poświęcony czas. Mamie i Babci będzie miło gdy podziękujemy za przygotowany posiłek. Nie zachowujmy się tak, jakby wszystko się nam należało. I wreszcie słowo, które czasami tak trudno wypowiedzieć – przepraszam. Pamiętajmy, że najlepsze relacje mogą zostać zerwane jeśli nie padnie ono w odpowiednim momencie. Warto go również użyć gdy sprawimy komuś przykrość, zachowamy się niestosownie. Moim zdaniem najdroższe prezenty nie są w stanie zastąpić dziękuję czy przepraszam. Magiczne słowa mogą być kluczem do czyjegoś serca, początkiem znajomości, ułatwią przełamanie pierwszych lodów. Osoby, które używają zwrotów grzecznościowych są mile widziane w towarzystwie. Bądźmy takimi osobami.
Pozdrawiam Was Serdecznie.
Pani Kasia.