Czołem Droga Młodzieży.
Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. To uroczystość obchodzona w ponad 100 krajach na całym świecie. Jest to święto autorów, ilustratorów, wydawców książek oraz oczywiście czytelników. Tego dnia zazwyczaj odbywa się wiele wydarzeń dla miłośników literatury. Są organizowane spotkania z autorami, a księgarnie przygotowują wiele atrakcji. W Wągrowcu w zaprzyjaźnionej Księgarni Locum z okazji tego święta obywało się do tej pory śniadanie literackie, podczas którego miłośnicy książek mieli okazję do dyskusji i wymiany poglądów na temat literatury rzecz jasna.
Świętowanie Dnia Książki ma swój rodowód w Katalonii, w 1926 roku z pomysłem takiego wydarzenia wystąpił wydawca Vicente Clavel Andres. Od 1930 roku obchodzi się w Hiszpanii Dzień Książki jako oficjalne święto. W 1995 roku UNESCO ustanowiło Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, a stało się to właśnie na wniosek rządu Hiszpanii. Dodatkowo, co roku UNESCO przyznaje wyróżnienie „Światowa Stolica Książki”. To nagroda dla miasta, które ma najlepszy program upowszechniający czytelnictwo i promujący książki. Pierwszym miastem, które otrzymało tytuł Światowej Stolicy Książki był Madryt. Kolejne wyróżnione miasta to m.in. Aleksandria, Delhi, Antwerpia, Montreal, Turyn, Bogota, Amsterdam, Bejrut, Lublana, Buenos Aires, Bangkok. W 2016 rok ten zaszczytny tytuł trafił do Wrocławia.
23 kwietnia to nie tylko święto książek i czytelnictwa, ale również dzień praw autorskich.
Co to jest prawo autorskie? Zgodnie z definicją to ogół praw przysługujących twórcy utworu, w tym prawo twórcy do decydowania o sposobie korzystania z utworu i czerpania z niego korzyści (za legalnakultura.pl).
Drodzy nasi. Ten rok jest wyjątkowy i specyficzny. Dlatego należy celebrować czytanie książek. To czynność, która wzmacnia naszą wyobraźnię, wyzwala kreatywność, pozwala przez chwilę poczuć się kimś innym. Świętujmy w naszych domach Dzień Książki 2020.
Ja przeczytane książki zapisuję w notesiku (biorę udział w wyzwaniu przeczytam 52 książki w 2020r). Notuję tam również ważne dla mnie cytaty z książek, czy zdania, których nie chciałabym zapomnieć. Często ciekawe fragmenty zaznaczam kolorowymi karteczkami.
A teraz zadanie dla Was. Przygotowałam kartę pracy. Mam dwie propozycje:
1. Napiszcie o swojej ulubionej książce lub umieśćcie ważne dla was motto czy cytat. Opiszcie krótko swój wybór i pokolorujcie obrazek zamieszczony obok ( to bardzo relaksuje).
2. Napiszcie (przepiszcie) swój ulubiony wiersz lub słowa piosenki. Pokolorujcie obrazek, używając kolorów pasujących waszym zdaniem do zamieszczonego tekstu.
Przygotowane przez Was karty przywieźcie do bursy, na nasze pierwsze spotkanie, po czasie zarazy.
Zadanie do wykonania – Karta Pracy
Pozdrawiam bursowo i życzę miłej pracy.