Czołem Drodzy Wychowankowie.
9 maja obchodziliśmy Dzień Europy, jest to coroczne święto pokoju i jedności. W tym roku Instytucje UE poprzez Internet wyrażały uznanie dla Europejczyków, którzy pomagają Unii przezwyciężyć kryzys wywołany koronawirusem.
Czym jest Unia Europejska? To związek gospodarczo – polityczny. Obecnie tworzy go 27 państw w tym Polska. Aby stać się członkiem Europejskiej Wspólnoty należy:
- spełnić szereg kryteriów dotyczących sfery gospodarczej, politycznej oraz praw człowieka, które są zawarte w tzw. kryteriach kopenhaskich (uchwalone przez Radę Europy w Kopenhadze)
- zaakceptować w pełni i bez zastrzeżeń dorobek prawny UE, obejmujący wszystkie traktaty założycielskie (w szczególności zasadę pierwszeństwa prawa wspólnotowego nad prawem krajowym),
- posiadać sprawnie działającą administrację i sądownictwo zdolne wyegzekwować unijne i wspólnotowe akty prawne.
Polska spełniła te kryteria i została przyjęta do Unii Europejskiej 1 maja 2004 r. Wydarzenie to zostało poprzedzone podpisaniem Traktatu akcesyjnego 16 kwietnia 2003 roku w Atenach. Stanowi on prawną podstawę przystąpienia (akcesji) Polski do Wspólnoty. W czerwcu 2003 roku Polacy wzięli udział w referendum decydującym o przystąpieniu Polski do UE. Na pytanie ,,Czy wyraża Pan/Pani zgodę na przystąpienie Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej?” 77,45% głosujących odpowiedziało twierdząco.
Jakie są korzyści z przystąpienia Polski do Wspólnoty? Co zawdzięczamy Unii? (za Polską Fundację im. Roberta Schumana).
- 70 lat pokoju – od powstania UE na jej terytorium nie było żadnej wojny.
- Brak barier handlowych – wolny i sprawiedliwy handel w obrębie Wspólnoty.
- Unijne programy edukacyjne zapewniają możliwość odbycia studiów, szkoleń, stażu czy wolontariatu w krajach członkowskich i partnerskich w całej Europie.
- Europa silna w świecie. Unia Europejska, obok Chin i Stanów Zjednoczonych, jest jedną z trzech największych światowych potęg handlowych.
- Infrastruktura – Polacy mogą zobaczyć pozytywne wpływy projektów unijnych niemalże na każdym kroku. Modernizacja i rozwój infrastruktury w Polsce doprowadziły do gwałtownego rozwoju i szeregu zmian ekonomicznych, społecznych oraz ekologicznych zarówno w sektorze transportu, jak i w całej gospodarce.
- Wzmocnienie praw zatrudnionych – zgodnie z zasadami jednolitego rynku państwa członkowskie konkurują ze sobą w sposób uczciwy, bez obniżania standardów prawa pracy.
- Ochrona praw człowieka
- Ochrona środowiska – w Polsce jednym z najbardziej rozpoznawalnych działań w tym obszarze jest program Natura 2000 – tereny nim objęte zajmują dziś prawie 1/5 powierzchni lądowej naszego kraju.
- Otwarte granice – przestrzeń bez granic wewnętrznych, podróże bez ograniczeń
i możliwość poznawania innych kultur czy zwyczajów. - Pomoc humanitarna – zgodnie z wartościami stanowiącymi fundament Unii, pomoc humanitarna oferowana jest wszystkim, niezależnie od ich narodowości, wyznania, płci czy pochodzenia etnicznego.
- Równość płci – równouprawnienie kobiet i mężczyzn znajduje odzwierciedlenie
w wielu unijnych działaniach i przepisach.
Pięć ciekawostek związanych z Unią Europejską:
- Hymnem Unii Europejskiej jest „Oda do radości”, jej mottem natomiast „Jedność
w Różnorodności”. Europejczycy są zjednoczeni w wysiłkach na rzecz pokoju i dobrobytu,
a mnogość kultur, tradycji i języków w Europie jest jej ważnym atutem. - Euro jest oficjalną walutą większości krajów Wspólnoty.
- Flaga europejska jest symbolem nie tylko UE, ale również jedności
i tożsamości Europy w szerszym znaczeniu. Krąg złotych gwiazd reprezentuje solidarność
i harmonię między jej narodami. - Donald Tusk był przewodniczącym Rady Europejskiej w latach 2014–2019.
- Wielka Brytania jest jedynym państwem, które wystąpiło z UE. Miało to miejsce 31 stycznia 2020 r.
Na koniec, jak zwykle propozycje filmowe i książkowe związane z naszym tematem:
1. Donald Tusk „Szczerze” . To dziennik jedynego Polaka na tak wysokim europejskim stanowisku. Przeczytacie tutaj o kulisach unijnych szczytów, kompromisach, jakie trzeba zawierać, nawet, jeśli nie ma się na to ochoty. A jeśli ciekawi Was, jakie hobby ma przewodniczący Tusk dowiecie się tego z lektury. https://www.taniaksiazka.pl/szczerze-donald-tusk
2. „Brexit”- film opowiadający o kulisach wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. https://hbogo.pl/filmy/brexit
Z europejskim pozdrowieniem pani Magdalena.