Witam Was Bursowi Followersi.
Dzisiaj zajmiemy się problematyką zagrożeń w Internecie. Dużo już wiecie na ten temat, poruszaliśmy go w bursie nie jeden raz. Czas jest jednak szczególny, gdyż większość naszych aktywności z powodu koronawirusa musieliśmy przenieść do Sieci. Wiele czynności wykonujemy w ramach pracy zdalnej, nie wychodząc z domu. Popularny „net” stał się narzędziem, które dostarcza nam wiedzy, rozrywki, umożliwia kontakt z najbliższymi. Korzystając z dobrodziejstwa, jakim jest to „sieciowe okno na świat”, nie wolno nam zapomnieć o niebezpieczeństwach, które na nas czyhają.
Podzieliłam je na następujące kategorie:
Media i aplikacje społecznościowe : Facebook, Instagram, Snapchat, TikTok (to tylko niektóre) Na co należy zwrócić uwagę korzystając z tych mediów? Siva Vaidhyanathan twierdzi, że: „Facebook jest najbardziej rozpowszechnionym systemem inwigilacji w historii świata. Ponad dwa miliardy ludzi i miliony organizacji dzieli się z tym komercyjnym serwisem pasjami, preferencjami, skłonnościami i planami”. Podobnie rzecz się ma z pozostałymi aplikacjami. Tak moi Drodzy, social media wiedzą o nas wszystko lub prawie wszystko.
Co możemy zrobić? Przede wszystkim zwrócić uwagę na to co publikujemy i po co to robimy? To świadczy o nas. Zadbajcie o ustawienia prywatności. Zwróćcie uwagę na to, kogo zapraszacie do grona znajomych i kto was zaprasza.
Fake news – fałszywa wiadomość, często o charakterze sensacyjnym, publikowana w mediach z intencją wprowadzenia odbiorcy w błąd w celu osiągnięcia korzyści finansowych, politycznych lub prestiżowych. Aktualnie mamy do czynienia z gigantyczną ilością fake newsów na temat koronawirusa.
Phishing czyli „łowienie haseł”. Można tutaj wykorzystać wirusy (internetowe) oraz wiadomości e-mailowe z linkiem. Przestępcy wysyłają wiadomości e-mail do wielu osób, podszywając się pod bank lub serwis aukcyjny i przekierowują użytkowników na swoją stronę, wyglądającą dokładnie tak, jak autentyczna (może różnić się np. tylko jedną literą w adresie). Kiedy internauta wpisze swoje dane logowania – przestępca może je wykorzystać do swoich celów. Może to być zarówno kradzież pieniędzy jak i tożsamości.
Uzależnienie od internetu. Urządzenia ekranowe wciągają, a sieciowe gry, serwisy i różne typy treści potrafią mocno uzależniać. Są to już zdiagnozowane jednostki:
- Siecioholizm – uzależnienie od internetu
- Fonoholizm – uzależnienie od używania telefonu komórkowego.
- Nomofobia – czyli fobia związana z brakiem dostępu do telefonu komórkowego oraz usług mobilnych.
Aby być bezpiecznym w Internecie przestrzegaj następujących zasad:
- Regularnie aktualizuj oprogramowanie i system operacyjny.
- Zainstaluj program antywirusowy z firewallem i pilnuj, aby zawsze był aktualny.
- Nigdy nie otwieraj e-maili nieznanego pochodzenia, nawet jeśli nadawca ma zbliżony adres np. do naszego banku. Prawdziwe serwisy zwykle nie proszą za pomocą e-maili o ponowne zalogowanie się. Nie klikamy w takie linki.
- Nigdy nie klikamy w linki co do których nie mamy pewności.
- Do każdego serwisu, społecznościowego, bankowego, ale i takiego z grami (szczególnie jeśli wpłacamy tam jakiekolwiek pieniądze) mamy inne hasło – nie brzmiące „12345678”!
- Nigdy nikomu nie podajemy swoich haseł i loginów, nie przesyłamy ich przez Internet.
- Zawsze przed wpisaniem hasła i loginu do strony (szczególnie banku) sprawdzamy w oknie, czy adres strony się zgadza.
- Nie korzystamy z hot-spotów niewiadomego pochodzenia.
- Nie przesyłamy przez Internet swoich intymnych zdjęć czy filmów.
Moi drodzy, przygotowałam dla Was materiały, które możecie wykorzystać np. wydrukować i umieścić w widocznym miejscu:
Chciałabym również polecić Wam dwa filmy i książkę, które poruszają w/w tematykę.
- „Sala Samobójców. Hejter”: https://bit.ly/2zPTBD4
- „The Social Network” : https://bit.ly/2W2u0iV
- „Antisocial Media” Siva Vaidhyanathan: https://bit.ly/2z4Copl
Mądrego i bezpiecznego surfowania po Internecie Wam życzę.
Pozdrawiam Pani Magda