Drodzy Wychowankowie,
wiem, że jesteście zapracowani – nauka to przecież ciężka praca, dlatego chcę Was choć na chwile oderwać od niej i zaprosić do Muzeum. Tak wiem nikt nie może teraz przemieszczać się, a o wizycie w jakimkolwiek miejscu kultury możemy na razie zapomnieć. Ale wierzymy, że będziemy mogli jeszcze nie raz wspólnie wybrać się do kina, może wejdziemy na wieżę widokową, a może odkryjemy wspólnie nieznany jeszcze zakątek naszego miasta. Ale na dzisiejsze popołudnie proponuję Wam wizytę w naszym Regionalnym Muzeum w sposób jaki obecnie jest możliwy.
Przypominam Wam, że Wągrowiec umiejscowiony jest w ciekawym regionie kulturalnym Polski a mianowicie na Pałukach. O Pałukach już mieliśmy zajęcia. (Tak na marginesie może przypominacie sobie np. gwarę, stroje ludowe, występy zespołu Pałuckie Smyki w bursie.)Żeby dowiedzieć się więcej o Pałukach warto odwiedzić Muzeum Regionalne w Wągrowcu, tak zwaną Opatówkę.
Muzeum mieści się w dawnym domu opata wągrowieckiego, zbudowanym w XVI w. przez opata Andrzeja Gozdawę Dzierżanowskiego. Okazały niegdyś „zamek”, otoczony ogrodami, sadami i innymi zabudowaniami, w kolejnych wiekach ulegał przebudowie. Przez pewien czas budynek był własnością króla pruskiego a następnie znalazł się w rękach prywatnych. Na początku lat 80. XX wieku władze miasta zakupiły „opatówkę” w celu utworzenia muzeum. Budynek muzealny usytuowany jest w najstarszej części Wągrowca, przy ul. Opackiej 15 (http://opatowka.blink.pl/old/o-muzeum/siedziba/).
Co ciekawego oferuje Opatówka?
Muzeum organizuje wystawy czasowe, ale posiada także ekspozycje stałe dotyczące historii miasta oraz etnograficzną wystawę „Chata rybacka”. Opatówka proponuje także wystawy on-line. Ponadto pracownicy muzeum chętnie odkryją z Tobą tajemnice przeszłości oprowadzając Cię po niezwykłych zabytkach i miejscach Wągrowca i okolic.
Opatówka wychodzi naprzeciw młodym ludziom organizując dla nich różne atrakcje. W tym roku miały miejsce takie wydarzenia, jak: „Weekend na szlaku Piastowskim. Gry i zabawy małych Słowian”, „Na tropie zbrodni, szkielet z bagien…. Muzeum po zmierzchu”, „Szkoła kaligrafii – nauka pięknego pisania, „Warsztaty decoupage” i in.
Zachęcam Was zajrzyjcie na stronę internetową: www.opatowka.pl. Znajdziecie tam informacje na temat historii Wągrowca i okolic od starożytności do współczesności. Dowiecie się, czym charakteryzują się Pałuki. Dodatkowo możecie pobrać różne materiały związane z historią (może coś wykorzystacie w szkole?) np. Ścieżka turystyczno-edukacyjna „Śladami wągrowieckich Niemców” bądź „Śladami wągrowieckich Żydów”.
Po tej wizycie w Opatówce podzielcie się swoimi wrażeniami pisząc na nas. Czekamy. Mam nadzieję, że odwiedzając Muzeum się nudziliście się, bo ja nie!
Pani Monika