29 marca 2020 roku w wieku 86 lat zmarł wybitny kompozytor
i dyrygent Krzysztof Penderecki. W 2012 roku dziennik „The Guardian” nazwał Pendereckiego „najprawdopodobniej największym żyjącym polskim kompozytorem”.
Krzysztof Penderecki był przedstawicielem polskiej szkoły kompozytorskiej lat sześćdziesiątych XX wieku. Był profesorem i rektorem Akademii Muzycznej w Krakowie, a także członkiem Polskiej Akademii Umiejętności.
Penderecki zadebiutował na arenie międzynarodowej w 1959 roku na Festiwalu Warszawska Jesień, gdzie wykonał takie utwory jak: Strofy, Psalmy Dawida i Emanacje. W tym samym roku skomponował utwór: Tren – Ofiarom Hiroszimy, jest to jedna z najbardziej znanych jak i wykonywanych kompozycji, za którą otrzymał nagrodę UNESCO. W roku 1966 stworzył utwór: Pasja według św. Łukasza, to jedno z pierwszych wielkich dzieł, które stanowi przełomowy moment w karierze kompozytora. Rok później stworzył wielkie dzieło chóralne: Dies Irae znane także, jako Oratorium Oświęcimskie.
W swojej 60 letniej karierze skomponował szereg różnych utworów znanych i cenionych na całym świecie. Do najważniejszych kompozycji należą m.in.:
- Psalmy Dawida (1958)
- Strofy (1959)
- Ofiarom Hiroszimy- Tren (1960)
- Dies Irae (1967)
- Diabły z Loudun (1969)
- Jutrznia/ Utrenja
- Złożenie Chrystusa do Grobu (1970)
- Zmartwychwstanie (1971)
Krzysztof Penderecki to laureat wielu prestiżowych nagród i odznaczeń takich jak:
- 1959 I, II i III Nagroda za Strofy, Emanacje i Psalmy Dawida na II Konkursie Młodych Kompozytorów Związku Kompozytorów Polskich
- 1961 Nagroda UNESCO za Tren ofiarom Hiroszimy
- 1967 Prix Italia za Pasję według św. Łukasza
- 1988 Nagroda Grammy od National Academy of Recording Arts and Sciences za nagranie II Koncertu wiolonczelowego w wykonaniu Mścisława Rostropowicza pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego
- 2005 Order Orła Białego, Warszawa
- 2008 Polska Nagroda Filmowa Orzeł 2008 w kategorii Najlepsza Muzyka za film „Katyń” (kwiecień 2008)
- 2009 Order Honorowy od Prezydenta Republiki Armenii, Erewan, 28 października
- 13 czerwca 2013 Złoty Medal Honor
Twórczość Krzysztofa Pendereckiego można podsumować cytatem pochodzącym z Pieśni III Horacego, który brzmi: „Non Omnis Moriar” – nie wszystek umrę. Kompozytora już z nami nie ma, ale pozostają jego wielkie dzieła.
Więcej informacji na temat Krzysztofa Pendereckiego możecie zaneleźć na stronie internetowej http://www.krzysztofpenderecki.eu/