Wypoczynek nad wodą

Drodzy Wychowankowie,

pewnie już zastanawiacie się gdzie, spędzicie wakacje. Czy pojedziecie nad morze? A może będziecie wypoczywać w mieście? Według mnie to nie ma znaczenia, bo żeby uprawiać sporty wodne nie trzeba nigdzie daleko się wybierać. Ośrodki i kluby sportowe z całej Polski oferują wiele różnych atrakcji wodnych m.in. kajakarstwo, rowerki wodne, jazdę na nartach wodnych, naukę windsurfingu. Zarówno osoby szukające mocnych wrażeń, jak i miłośnicy nieco spokojnych aktywności znajdą wśród nich coś dla siebie.

W dzisiejszym artykule chciałbym przedstawić Wam oferty wypoczynku nad wodą, z jakich można skorzystać w mieście Wągrowcu i okolicach.

Wągrowiec

Na plaży miejskiej w Wągrowcu, która znajduje się nad Jeziorem Durowskim działa wypożyczalnia sprzętu wodnego.

Wypożyczyć można:

Łódkę – Łódki są trzy lub czteroosobowe. Sądzę, że pływanie łódką nie jest skomplikowane. Zmęczyć się jednak można wiosłowaniem.

Kajaki – Kajaki można wypożyczyć dwuosobowe. Bardzo lubię pływać kajakiem, nawet uczestniczyłem w kilku spływach kajakowych. Gorąco polecam. O czym należy pamiętać podczas pływania kajakiem? Nie bujamy łodzią i staramy się utrzymać swój środek ciężkości w kajaku, nie powinniśmy chwytać się brzegu, czy drzew. Trochę rozwagi a unikniemy wywrotek i przemoczenia.

Rowerki wodne – Do wypożyczenia są dwu, trzy lub czteroosobowe. Na rowerku można miło i przyjemnie spędzić czas np. w gronie rodzinnym lub przyjaciół. Spokojnie płyniemy, podziwiając widoki.

Deski SUP (Stand Up Paddle) – Po raz pierwszy w tym roku w Wągrowcu można korzystać z tego sprzętu wodnego. Jak pływać? Płyniemy za pomocą wiosła — stojąc na desce. Najważniejsze jest, aby utrzymać równowagę. Na desce zamocowana jest linka. Drugi koniec linki przywiązujemy do kostki, by w razie wywrotki deska nam nie odpłynęła. Jeśli się zmęczymy, to możemy usiąść, albo się położyć.

Kamienica (k/Wągrowca)

Kilka kilometrów od Wągrowca nad jeziorem Kaliszańskim działa Ośrodek wypoczynkowy: „Wioska Surfera”. A co ciekawego w ofercie? Możemy zrobić sobie tutaj Patent Żeglarza czy Sternika Śródlądowego. Odbyć szkolenie na katamaranach. Ponadto popływamy na desce SUP, a także:

Windsurfing – to sport wodny, uprawiany przy użyciu deski i przymocowanego do niej elastycznego pędnika żaglowego.

Kitesurfing – polega na poruszaniu się po wodzie na desce lub hydro-skrzydle za pomocą pędnika, czyli latawca. W przypadku jednego, jak i drugiego ważną rolę odgrywa wiatr. Możemy wypożyczyć sam sprzęt do tych dyscyplin sportowych bądź zasięgnąć lekcji u instruktora.

Margonin

Niedaleko Wągrowca, a dokładnie na jeziorze Margonińskim znajduje się wyciąg nart wodnych. W skład wyciągu wchodzi także wakepark, na którym rozmieszczone są różne przeszkody.

Istnieje tutaj, również szkółka Wakeboardowa. A co to takiego Wakeboarding? To sport wodny polegający na płynięciu na desce, trzymając się liny ciągniętej przez łódź lub za pomocą wyciągu.

Zachęcam Was bardzo serdecznie do aktywnego wypoczynku nad wodą. To tyle atrakcji dotyczących Wągrowca i okolic. Z pewnością blisko waszych miejscowośći także znajdują się możliwości aktywnego spędzenia wakacji nad wodą. Jestem ciekaw jakie? Napiszcię proszę, a być może w wolnym czasie odwiedzę te miejsca. Jak widzicie, nie musimy daleko wyjeżdżać od domu, by miło spędzić czas.

Pamiętajcie o bezpieczeństwie swoim i innych!!! A więcej na temat bezpieczeństwa w kolejnym artykule.

Strony polecane: http://wioskasurfera.pl/